30-10-2013

רוני מרגלית, דוברת "קו לעובד"

מטרתו של חוק הגברת האכיפה, שנכנס לתוקפו ביוני 2012, הינה להגביר ולייעל את אכיפת דיני העבודה. במסגרת החוק הוגדל מספר התקנים למפקחים במשרד התמ"ת (כיום משרד הכלכלה) וחלה עלייה בהיקף הפעילות. שר הכלכלה, נפתלי בנט, עושה שימוש בחוק זה על מנת לקדם מטרה שונה בתכלית – הרתעה מהעסקת פליטים ומבקשי מקלט. אולם גם אם המניע הוא איננו טובת הפליטים – עוד עלולה לצמוח להם טובה דווקא מכוונתו של בנט להרע להם.

לפני מספר שבועות, קיים משרד הכלכלה מבצע אכיפה תחת השם "החוק חוזר לרחובות" והשר נפתלי בנט מיהר לשלוף הסבר בדף הפייסבוק שלו: "אסביר את תכלית המבצע. המשוואה היא פשוטה: מסתננים מגיעים לישראל בגלל שהם יכולים, ובגלל שכדאי להם… כך, אנו מייבשים את הדלק המרכזי שמבעיר את בעיית המסתננים בדרום תל אביב וברחבי הארץ, ותוך כדי עושים צדק עם עובדים שמנוצלים בתת תנאים".

אך אין מדובר ברדיפת צדק – כי אם ברדיפת פליטים ומבקשי מקלט, קבוצה מוחלשת מעצם  מעמדה הארעי בישראל. אילו היה בנט עוסק באכיפה במקום ברדיפה – היה מגלה כי הפרת זכויות עובדים איננה נחלתם של מבקשי מקלט בלבד אלא רווחת בקרב עובדים ישראלים רבים. בנוסף, בניגוד לסברה של בנט, אכיפת זכויות עובדים אינה גורמת למעסיקים לחדול מלהעסיק – אלא מונעת ניצול עובדים.

בעקבות החלטת בג"ץ לביטול חוק ההסתננות, יזם בנט דיון בהול בהשתתפות נציגי משרד הכלכלה ומשרד הפנים. במסמך מאותו דיון שנחשף בכתבה "בנט מוציא לפועל תוכנית חדשה שתקשה על העסקת מהגרים" (10.10.13), צוין כי צוותי האכיפה כבר פועלים בשטח, והוסף בעט הכיתוב “דחוף, לאור בג"ץ – חייבים לעקוף את הפסיקה". בכך שר הכלכלה מבקש לעקוף את התחייבות המדינה בפני בג"ץ (תיק מס' 6312/10) שלא לבצע פעולות אכיפה נגד מעסיקי פליטים ללא מתן התרעה של 30 יום. בנט, העומד בראש משרד ממשלתי, מצא דרך להתחמק מההתחייבות באיצטלה של אכיפת דיני עבודה. אך גם אם לא מאהבת מרדכי אלא משנאת המן – היוזמה לאכיפה מוגברת ברוכה.

אכיפת דיני עבודה בקרב פליטים תמנע העסקה ללא תלושי שכר, הנובעת בין היתר מחוסר הבהירות של הממשלה בנוגע לחוקיות ההעסקה של אותה קבוצה. היא תמנע תאונות עבודה רבות הנגרמות בשל היעדר תנאי בטיחות הולמים ואף תקל על מיצוי זכויות הנפגעים שמעסיקיהם מתנערים מאחריות כלפיהם. עלינו לקבל כל יוזמה לאכיפה שכן סיוע לעובדים המנוצלים ביותר במשק מסייע להפסקת הניצול במשק הישראלי כולו.

לגרסה של הטור שפורסמה ב"הארץ"