24-07-2013

מאת: נריה מרק, קו לעובד

חברת השמירה "סיירת לבוק בע"מ" גילתה את הרווח הגלום בהעסקת עובדים מבלי לשלם להם את שכרם. שבעה עובדים מסודן, כל אחד בנפרד, הגיעו למשרדנו עם תיאורים כמעט זהים של תנאי עבודתם תחת חברת השמירה "סיירת לבוק בע"מ". העובדים כולם הועסקו כשומרים על אתרי בנייה, בדרך כלל בשעות הלילה.

כל העובדים דיווחו על העסקה של שבעה ימים או לילות בשבוע, עבודה של מעל ל-12 שעות עם שכר מובטח של 3,000 עד 3,200 ₪ בלבד.

אך לא משום כך פנו אלינו העובדים. הם כלל לא ידעו ששכרם נמוך באופן משמעותי משכר המינימום ושחובה לתת להם לצאת לימי מנוחה שבועיים. על ביטוח לאומי, ביטוח רפואי ותלושי שכר הם אפילו לא חלמו. העובדים פנו אלינו לאחר שלא קיבלו שכר של חודש עד חודשיים מהמעסיק.

בפנייתנו הראשונה למנהל החברה, אברהים אלסייד, טען כי אם אין לעובדים כרטיס שעות – אין בכוונתו לשלם להם את שכרם. העובדים טענו שמעולם לא קיבלו הנחייה לנהל כרטיס שעות ולפני כן הדבר לא מנע מהם לקבל משכורת. אך נוח לו למעסיק למצוא תירוצים בכדי לגלגל לכיסו עוד אלפי שקלים בחודש, על גב העובדים.
בפנייתנו למשרד התמ"ת בחודש יולי 2008 בעניין ארבעה עובדים, קיבלנו תשובה לאחר כחודשיים בה כתבו כי חקרו את המקרה ומצאו כי אכן בוצעה עבירה. מבדיקתנו החודש מול אגף הרישוי במשרד התמ"ת נמצא כי לחברה אין רישיון.
שני עובדים החליטו לתבוע את המעסיק דרך "קו לעובד" ומשגילה המעסיק שתובעים אותו, מיהר לשלם לעובד סכום זעום שהסכימו העובדים לקבל באותו הזמן במקום לחכות למועד הדיון.

אך תביעות, מכתבים והתערבות התמ"ת לא שינו את המצב ולא גרמו למעסיק לשלם ליתר העובדים את שכרם. שנה עברה מאז התלונה למשרד התמ"ת ועובדים ממשיכים לפקוד את משרדינו ומראים לנו שהמצב לא השתנה.