30-10-2017

אתמול עלה מספר ההרוגים בתאונות עבודה בבניין ל-28 הרוגים, ושלושה אנשים נוספו למניין הפצועים קשה עד בינוני, הגדרה שמשמעותה יכולה להיות גם קטיעות גפיים.

רק אתמול בערב, פורסם כבכל שבוע במבואת הנדל"ן של גלובס – Globes "מחיר הדמים באתרי הבנייה מתחילת השנה". רק שמן הבוקר עד הערב הנתונים לצערנו הרב פסקו מלהיות רלוונטיים.

אתמול במהלך היום נהרג אשרף ח'טאב, פלסטיני בן 29 נשוי ואב לשני ילדים, בתאונת עבודה באתר בנייה ברחוב קהילת ורשה 31 בתל אביב, כתוצאה מנפילת חפץ כבד שמחץ אותו למוות. https://www.haaretz.co.il/news/law/1.4551842

נפילת חפץ הינה אחד הגורמים השכיחים ביותר לתאונות בניין קשות וקטלניות, וכמעט תמיד מעידה על כשל בטיחותי חמור. שלושה אנשים נוספים נפצעו אתמול קשה עד בינוני.

שבוע שעבר נפטר מפצעיו דניאל אהרון, 26, ההרוג ה-27 השנה, לאחר שנפגע ממכת חשמל ועלה באש במסגרת עבודות להקמת חווה סולארית. עקב העובדה שהתאונה התרחשה מעבר לקו הירוק – היא לא תחקר על ידי מנהל הבטיחות התעסוקתית, שמחזיק בעמדה לפיה אין בסמכותו לפעול מחוץ לגבולות ישראל. לאור זאת, דניאל אהרון ז"ל, לא ייספר במניין הרוגי תאונות הבניין שמפרסם משרד העבודה מטעמו.

בינתיים משרד העבודה והרווחה לא מצליח לאייש תקנים נוספים עבור פקחי בנייה. נכון להיום ישנם 18 פקחי בנייה, האחראים על 13,000 אתרי בנייה. לפי דו"ח מבקר המדינה פקחים מגיעים לאתר בנייה בממוצע של כל שנתיים וחצי. משרד העבודה מכרז ל-22 תקנים אך לא מצליח לאיישם עקב תנאי ההעסקה המחפירים של פקחי הבנייה, אשר הכריזו על סכסוך עבודה. לסיפור המלא:
https://www.calcalist.co.il/…/arti…/0,7340,L-3703247,00.html