27-04-2010

מאת: עו"ד חני בין ישראל

 

קצת קשה לחמוק בימים אלה ממבטיהם הנוגים של "רני כרמלי, חייל משוחרר", "נועה הראל, סטודנטית" ויתר חבריהם לקמפיין החדש של משרד הפנים, תחת הכותרת: "אל תפגעו בפרנסה שלנו". "אני סטודנטית לחינוך מיוחד", מישירה "נועה הראל" מבט נוגה למצלמה בעוד מוזיקה חרישית מתנגנת ברקע. "חשבתי לעבוד בטיפול בילדים או בנקיון בתים, לממן את העלויות ההיסטריות של האוניברסיטה ושל השכירות". אלא שתוכניתה לא עולה יפה. כיתר חבריה לקמפיין, היא נותרת מובטלת על כורחה, כי "בכל פעם שאתם מעדיפים להעסיק עובד זר באופן לא חוקי, אתם גוזלים מישראלי עוד מקום עבודה. אל תפגעו בפרנסה שלנו". מה אפשר לומר, משרד הפנים החליט לפנות ללב שלכם.

ללב, כי לראש הוא בטח לא פונה. לשאלות אודות הקשר בין אבטלה ועוני למדיניות הכלכלית של הממשלה למשל, אין מקום בקמפיין. כעת אשמים באבטלה לגרסת משרד הפנים, מהגרי העבודה. העובדה שמדינת ישראל היא שבחרה להזמין אליה במהלך שנים עשרות אלפי מהגרי עבודה ללא התוויית מדיניות ארוכת טווח ביחס אליהם, אינה רלוונטית ככל הנראה.

לא רלוונטיים עוד עניינים פרוזאיים, כמו אכיפתם הנרפית של חוקי המגן בעבודה ושבירתה של העבודה המאורגנת, או הזנחתה המבישה של הפריפריה, מוכת אבטלה מאז ומעולם. גם לא הפיכת התחומים בהם מועסקים מהגרי עבודה, כגון סיעוד וחקלאות, לגטאות תעסוקה בהם חוקי העבודה אינם יותר משמועה רחוקה ובלתי מאומתת, ונורמות ההעסקה המחפירות שהתבססו בהם חוסמות באופן מוחלט עובדים ישראלים מלמצוא בהם עבודה. מה בין כל אלה לבין אבטלה באמת?

מבחינת משרד הפנים, אפשר להגיש לנו את ההבלים הרגילים. למכור לנו בפנים חתומים עוד קשקוש מעליב על אחריותם של מהגרי העבודה לבעיית שעה תורנית. היו כמובן במרוצת ההיסטוריה מי שבחרו להאשים קבוצות חברתיות לא אהודות בחוליים חברתיים וביצירת אבטלה. פוליטיקאים ציניים ביססו קריירות מפוארות תוך שיסוי קבוצות חברתיות חלשות אלו באלו. אבל עדיין מותר להשתומם נוכח כמות הפופוליזם, הצביעות וסתם שנאת הזרים שמשרד הפנים חושב שיוכל להמשיך למכור לנו בתחפושת של מדיניות הגירה.

עדיין צריך לכעוס על הטבעתו של דיון ציבורי חשוב מאין כמותו בדמגוגיה קסנופובית. עדיין חיוני להזכיר שקמפיין ממשלתי שמדיף איבה וטינה כלפי קבוצה חברתית לא אהודה הוא דבר מגונה. ולכן אנא הישירו גם אתם מבט נוגה למצלמה, ארגנו לעצמכם מוזיקת רקע חרישית ובקשו ממשרד הפנים, במחילה: אל תפגעו באינטיליגנציה שלנו.

למאמר ב YNET