04-08-2014

מאת: חנה זהר

בשנה הבאה יבוטל מענק עבודה מועדפת בתחנות הדלק, מענק שמשלם הביטוח הלאומי למשוחררי צבא שעבדו לפחות 6 חודשים במספר ענפים שהוכרו כמזכים את העובדים במענק. המענק לעבודה בתחנות הדלק בוטל בין השאר בעקבות תלונות רבות על פגיעה בעובדים. אם חשבנו שהפרסום הרב שהיה לנושא במשך זמן רב ישנה משהו ביחס לעובדים – טעינו.

לאחרונה הגיעה למשרדי "קו לעובד" עובדת העומדת לסיים שישה חדשים בעבודה מועדפת בתחנת דלק. היא סיפרה שכל חודש המנהל נותן לה לחתום על טופס בו היא מסכימה שינכו משכרה סכומים הנעים בין 550 ל-1800 ₪ בגין חוסרים בקופה, בריחת נהגים שמילאו ולא שילמו, ועוד ניכויים והוצאות שונים ומשונים.

שאלתי את העובדת אם המקרים האלה, המנוכים משכרה כאילו היו באחריותה מוכרים לה, ואם הציג לה המעסיק הוכחות או לפחות תאריכים של האירועים בגינם ניכו לה מהשכר. לא, לא הציג. יותר מכך, היא בטוחה שחלק גדול מהמקרים לא היה ולא נברא. עובדים אותה עוד כ-10 משוחררי צבא ובחודש הראשון לעבודה, כשחזתה לראשונה בניכוי הגבוה משכרה ופנתה לעצת העובדים האחרים, אמרו לה אלה כי "אין מה לעשות – ככה עושים לכולם".

בחודש אחד סירבה העובדת לחתום על ניכויי סכום של 560 ₪ מתוך שכר של 2500 ₪ לחודש עבודה, לאחר שקיצצו את משרתה. המנהל הודיע לה שהיא לא תקבל את המשכורת של כל החודש אם תמשיך לסרב לחתום.

לאחר מחשבה והתלבטויות החליטה אותה עובדת לפנות לעזרתנו, מפני שהרגישה שלקראת סוף תקופת העבודה המועדפת המעסיק החליט "למשוך אותה" במשמרות מופחתות כדי לאלצה להאריך את תקופת העבודה, או לגרום לה להישבר ולהפסיד את המענק. בתגובה הצענו לעובדת לתבוע את כל הניכויים המפוקפקים ואף להביא את חבריה לתביעה משותפת. עם יחס כזה אפשר רק להתנחם בכך שהחגיגה המכוערת הזו בתחנות הדלק על חשבון החיילים המשוחררים תסתיים בשנה הבאה.