27-02-2008

מאת: יגאל חי, הארץ

צוות של משטרת כפר סבא בא בסוף השבוע למקום האירוע והחל בחקירתו. במקביל, באו למקום חוקרים של האגף לפיקוח על העבודה במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (התמ"ת), המופקד על פיקוח ואכיפת החוקים והתקנות בתחום בריאות העובדים וגהות תעסוקתית.

כעת ממתינה המשטרה לדו"ח של משרד התמ"ת, ועל פיו היא תחליט על המשך החקירה. בשלב זה, החשד הוא שהמעלית נפלה על מנצור שהיתה מתחתיה, ופגעה בראשה. צוות של מד"א שבא למקום קבע את מותה.

בבית העסק, הנמצא ברחוב אחוזה שבמרכז העיר, יש שתי קומות והמעלית משמשת להורדת סחורות וציוד והעלאתן ביניהן.

ממרחב השרון של המשטרה נמסר, כי לא מדובר במעלית רגילה המוקפת קירות, אלא ב"לוח שטוח עשוי מתכת שעולה ויורד, ומשמש להעברת סחורה וציוד מהקומה השנייה לראשונה. זוהי מעלית פנימית בתוך בית העסק שאינה משמשת לעליית וירידת אנשים".

לדברי המשטרה, "המעלית, המחברת בין שתי הקומות בבית העסק, צנחה למטה במהירות גבוהה וכעת נבדקת הסיבה לנפילתה. משרד התמ"ת יבדוק אם היתה כאן רשלנות, ואם כן, מצד מי, ובעקבות חוות הדעת שתוגש לנו, אנו נחליט על המשך הטיפול באירוע. להערכתנו, משהו גרם לכל 'הפלטה' הגדולה הזאת לצנוח כלפי מטה. המעלית הזאת, שאמורה לרדת לאט לאט, אמנם עשתה את המסלול הרגיל, מלמעלה למטה, אבל הגיעה למטה במהירות גבוהה מהרגיל. היא הגיעה לאותו מקום שהיא אמורה להגיע, רק שהפעם ללא שליטה".

מנכ"ל רשת "רולדין", קובי חקק, מסר בתגובה: "אנו מרכינים ראש לזכרה של איריס מנצור ז"ל, עובדת ותיקה בחברת רולדין אשר נהרגה בתאונת עבודה בחנות זכיין ברעננה. אנו המומים מהאירוע ונעמיד את כל הסיוע האפשרי בחקירת הנושא ונמצאים בקשר עם המשפחה".

מנצור עבדה בבית העסק פעם בשבוע, בימי שישי. היא התגוררה בשכירות ברעננה, אליה הגיעה מראש העין. עם היוודע האסון הגיעו למקום בעלה ואביה.