20-02-2017

הישג חשוב ומרשים ביותר של ארגון העובדים מען – WAC Maan نقابة معا العمالية!

מוסך צרפתי, אחד המוסכים הגדולים באזור מישור אדומים שבשטח סי, חתם עם ארגון העובדים מען על הסכם קיבוצי מפעלי, שמסדיר את תנאי העבודה של העובדים הפלסטינים:

בהודעה לעיתונות שהוציא ארגון מען הודגש כי ההסכם עשוי להשפיע על כלל העובדים הפלסטינים המועסקים באזורי התעשייה של ההתנחלויות בגדה המערבית, שהיו במשך עשרות שנים קורבן לניצול. משנות השמונים ועד היום, חלק ניכר מכ-30 אלף העובדים הפלסטינים המועסקים על ידי מעסיקים ישראלים באזורי סי, מועסקים בשכר נמוך משכר המינימום ולעיתים אף ללא תלוש וללא זכויות סוציאליות. מצב עניינים זה מתאפשר בצל הפיקוח האפסי של רשויות המדינה על תנאי תנאי העסקת העובדים הפלסטינים באיזורים אלו.

החלטת בג"צ משנת 2007 (בג"צ 5666/03 עמותת קו לעובד ואח' נ' בית הדין הארצי לעבודה בירושלים ואח') קבעה כי עובדים פלסטינים המועסקים בהתנחלויות זכאים לזכויות שוות לעובדים ישראלים, ובכך השתנה מצבם המשפטי וכיום מתאפשר לפועלים פלסטינים לתבוע את זכויותיהם על פי חוקי העבודה הישראלים. יחד עם זאת הגישה לערכאות המשפטיות אינה יכולה להוות תחליף לפיקוח ואכיפה של דיני העבודה בישראל, כמו גם להשרשת נורמות העסקה הוגנות בקרב המעסיקים. להתאגדות העובדים וחתימה על הסכם קיבוצי כפי שהשיג ארגון מען חשיבות אדירה במאבק להגנה על העובדים מניצול והפרה מתמשכת של זכויותיהם.

"ההסכם שנחתם כולל פיצוי כספי לעובדים ותיקים על התקופה ששכרם לא כלל את מלוא זכויותיהם החוקיות, אשר ישולם במשך 3 שנים. כמו כן מסדיר ההסכם את יחסי העבודה במוסך ל-4 השנים הבאות בהן יקבלו העובדים זכויות סוציאליות מלאות, כולל קידום שנתי בשכר ודירוג מקצועי. ההסכם גם מסדיר את דרכי התשלום עבור חגים יהודיים ומוסלמים, ויוצר מתווה לפתרון בעיות בעתיד."

ההסכם נחתם לאחר יותר משלוש שנים של עימותים, שביתות ותביעות משפטיות, בזכות נחישות העובדים ומאבק בלתי מתפשר של ארגון מען! כן יירבו!

לכתבת טלי חרותי-סובר בדה מרקר, "הסכם קיבוצי פורץ דרך לעובדים פלסטינים במישור אדומים"