25-03-2008

מאת: רותי סיני, הארץ

בפנייה חסרת תקדים הודיעו חברי הכנסת מיכאל מלכיאור ושלי יחימוביץ' (עבודה) למנכ"ל תאגיד בינלאומי שהחברה הישראלית שאותה רכש באחרונה היא מפרה סדרתית של חוקי העבודה ועושקת את עובדיה.

הח"כים הביעו תקווה ש-ISS, חברת ענק דנית שמספקת שירותי שמירה, ניקיון, אחזקה והסעדה ב-50 מדינות, תמצא סעיף מילוט בחוזה שיאפשר לה לסגת מהרכישה של חברת "כפיר" הישראלית, שאף היא מספקת שירותי שמירה, ניקיון ואחזקה. "הרווחיות הגבוהה של 'כפיר' נובעת, בין היתר, מהיותה עבריינית סדרתית על חוקי העבודה", כתבו השניים. "מפסקי דין אשר הכריעו לטובת עובדים שתבעו את החברה עולה כי החברה אינה נרתעת מפיטורי נשים בהריון, מעיכוב שכר בזדון ומתשלום שכר הנמוך משכר המינימום". באחרונה התלוננה יחימוביץ' במשרד התעשייה, מסחר ותעסוקה נגד "כפיר" בשל תלונות העובדים נגדה ובתמ"ת בודקים את המידע.

הח"כים דרשו ממנכ"ל החברה יורגן לינדרגרד לדאוג לכך שעובדי "כפיר" יפוצו על הכסף שמגיע להם. מלכיאור, יליד דנמרק שכתב את המכתב בדנית, אמר כי הוא מכיר את "הרגישות הדנית לנושאים אלה ואני תובע מהם שיהיו לא פחות רגישים כלפי עובדיהם הישראלים".

ISS מעסיקה קרוב לחצי מיליון עובדים. סניף החברה בישראל הוא מהמובילים בתחום הניקיון, השמירה והתחזוקה ורכש את "כפיר", שמעסיקה 4,000 עובדים, בכ-80 מיליון שקלים. "צר לנו שחברי הכנסת לא מצאו לנכון לקבל תשובות מקצועיות לפני הריצה לתקשורת והעלאת האשמות חסרות בסיס נגד 'כפיר'", מסרה הנהלת ISS בישראל. היא הוסיפה שמספר התביעות שהוגשו נגד 'כפיר' מינורי ביחס למספר המועסקים בחברה. במקום לשמוח על כך שחברות בינלאומיות משקיעות בישראל, הח"כים מוציאים את דיבת הארץ רעה, האשימה החברה.