14-03-2013

בטקס חגיגי שנערך אמש במוזיאון תל אביב הוענק "פרס רפפורט לאשה מחוללת שינוי", מטעם מגזין "לאשה" ומטעם קרן משפחת רפפורט. הפרס הוענק לנשים שהעשייה שלהן מחוללת שינוי במרחב הציבורי, החברתי או הכלכלי בישראל. כ-300 נשים הגישו את מועמדותן לקבלת הפרס. חבר השופטות, שכלל את השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, פרופ' רבקה כרמי, פרופ' יולי תמיר ופרופ' זהבה סולומון, בחר 14 נשים שהעפילו לשלב חצי הגמר ומתוכן נבחרו 4 הזוכות.

הפרס ראשון (על סך 30,000 $) על מפעל חיים ועשייה רבת שנים הוענק לחנה זהר, מייסדת "קו לעובד". כך נכתב על זהר בנימוקים לפרס: "זהר, בת ה-65 מתל אביב, חוותה הלנת שכר על בשרה כשעבדה כחדרנית במלון. כשהחליטה להקים את עמותת "קו לעובד", מימנה את הפעילות ממשכורתה כקלדנית. בכיתות רגליים ובעבודה קשה, חוללה מהפך ביחס לעובדים הזרים. "קו לעובד" נלחמת בניצול עובדים ושלילת זכויות בסיס על ידי מעסיקיהם, היא מייצגת את הנפגעים  מול הרשויות – הגירה, משטרה וכו' ובשנות פעילותה נזקפים לזכותה מאות ואלפי מקרים של סיוע לעובדים במצוקה, באופן מידי ובקידום מעמדם השוויוני בחוקים ובפסיקות בתי משפט".

עמותת "קו לעובד" שהוקמה ב1991 על ידי זהר, הפכה להיות הארגון המוביל בישראל לזכויות עובדים נחשלים. וזהר הייתנ הראשונה שהעלתה למודעות והביאה לשיפור בתחום זכויות עובדים בישראל. צוות עמותת "קו לעובד" מבקש לברך את חנה זוהר על זכייתה בפרס ועל מפעל חייה שנמצא עדיין בהתהוות. חנה ממשיכה לרכז בעמותה את תחום העובדים הישראלים ותחום העובדים הפלסטינים ומלווה כל עובד שמגיע אליה במסירות במאבק על זכויותיו. הנחישות האדירה שלה, המרץ הבלתי נדלה, והידע הרב שצברה לאורך השנים בהן התייצבה לצד העובדים המוחלשים והמקופחים – הביאו אותה לחולל שינוי של ממש בחברה הישראלית, וזהו כמובן, ההישג הגדול ביותר.

 מזל טוב חנה!