11-01-2011

מאת: חיים ביאור, TheMarker

12 עובדים של חברת כוח אדם אינטרמן הפועלת בבאר שבע ואשקלון, נעצרו אתמול בחשד כי גבו שלא כחוק כספים מפועלים תאילנדים המועסקים בישראל, תוך איומים כי יפגעו בהם אם לא ייענו להם.
על פי החשד, הפועלים נאלצו לשלם עבור הזכות לעבוד בישראל, בעיקר בענפי החקלאות, עשרות אלפי שקלים לצורך החזר החובות הכספיים, כספים שנגבו מהם שלא כדין. בנוסף, במסגרת "החזר החובות", הפועלים נאלצו לעבוד שעות רבות כדי לצבור את הסכומים וזאת עד כדי עושק ועבודות כפייה שגבלו בעבדות.

החוק מתיר לחברות כוח אדם לגבות עד 3,400 שקל מעובד זר המגיע לישראל אך בפועל, על פי החשד, נגבו סכומים שהגיעו לכדי 10,000 דולר לעובד, שהתחלקו בין החברה בישראל לבין חברות בתאילנד המתמחות בגיוס עובדים מקומיים לעבודה במשקי חקלאיים בישראל.

בעלי החברה חשודים בהעלמת הכנסות ואי דיווח לרשות המיסים על הכנסות הנאמדות בעשרות מיליוני שקלים שהתקבלו מאותם עובדים תאילנדים.

המעורבים חשודים בשורה של עבירות, בהן עבירה על חוק שירות התעסוקה, איסור גביית כספים מעובדים זרים, עושק העובדים, עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון ועבירות על פקודת מס הכנסה.

החקירה מנוהלת על ידי משרדי התמ"ת, האוצר והפנים, בשיתוף עם המשטרה בניסיון למגר את תופעת הגבייה של סכומים עתק לא חוקיים מעובדים זרים. עמותת קו לעובד התריעה בשנים האחרונות על תופעה נרחבת של ניצול עובדים המגיעים לישראל, המתבטא גם בגביית יתר של כספים.

את תגובת החברה אי אפשר היה להשיג.

לכתבה ב TheMarker