26-03-2011

מאת: בועז ווליניץ, וואלה

מאות בני אדם הפגינו הערב (שבת) בגן מאיר בתל אביב, במחאה על כוונת חברי הכנסת לדון ביום שני הקרוב בהצעת החוק הממשלתית, שאושרה לקריאה שניה ושלישית, המבקשת לקשור את מהגרי העבודה בענף הסיעוד למעסיק ותחום סיעוד ספיציפי. לטענת המפגינים, ההצעה כוללת כבילה למעסיק באמצעות הגבלה על מספר מעסיקים, שהמטפלים יוכלו להחליף במהלך שהותם בארץ, כבילה לתחום הגיאוגרפי בו יורשו לעבוד וכן כבילה לתת ענף בתחום הסיעוד – נכים, נכים מונשמים וכו'.
עובד או עובדת אשר יאלצו לעזוב את מעסיקם מסיבות שונות ויחליפו יותר מעסיקים ממה שמשרד הפנים התיר, לא יוכלו לשהות בארץ באופן חוקי ויגורשו.

\/
צילום:נמרוד סונדרס

"פגיעה חמורה בזכיות היסוד"
"הצעת החוק צריכה לרדת מסדר היום של הכנסת". (צילום: נמרוד סונדרס)
מארגון קו לעובד, ממארגני ההפגנה, נמסר כי "החוק יוביל לכך שהעובדים ייאלצו להמשיך ולעבוד עבור מעסיקים נצלנים, או פוגעניים, מחשש שלא יוכלו להחליף מעסיק ויגורשו. הצעת חוק זו היא גרסה חדשה וחמורה יותר של הסדר הכבילה, אשר בג"ץ דן בעניינו ב-2006 וקבע כי הוא 'עבדות מודרנית'".
מנחת הערב, מרב מיכאלי אמרה באירוע כי "לישראל אין זכות להפוך אף אחד לעבד. ממשלת ישראל נטשה את הנכים והקשישים, וכעת היא מנסה לכבול את מהגרי העבודה למעסיקיהם".

\/
צילום:נמרוד סונדרס

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) השתתף גם הוא בהפגנה, ואמר כי "ממשלת ישראל ומשרד הפנים מנסים לעשות תיקון לא ראוי לחוק, על ידי כבילה וכפייה של עובדים למעסיקים". עו"ד חני בן ישראל מארגון קו לעובד הוסיפה, כי מדובר בפגיעה חמורה בזכויות היסוד. "אנחנו כאן כדי לאותת לממשלה בצורה נחרצת שהצעת החוק צריכה לרדת מסדר היום של הכנסת", אמרה בן ישראל.

לידיעה ב"וואלה"