16-11-2010

מאת: ארגון ה NLC

ארגון ה NLC מדווח כי בצעד חסר תקדים אלפי מהגרי עבודה מסרי לנקה, בנגלדש, הודו ונפאל התאגדו בירדן לצורך מאבק משותף על זכויות העבודה שלהם. העובדים מועסקים במפעל בדים הגדול בירדן, "קלאסיק", שמייצר בגדים עבור החברה הקמעונאית הגדולה בעולם, "וול מארט" ועבור חברת ההלבשה "היינסברנדס". למרות הסכם סחר חופשי שנחתם לפני למעלה מתשע שנים בין ארה"ב לירדן, דרכוניהם של אלפי עובדים נלקחים מהם, הם מועסקים 85 שעות בשבוע בממוצע כולל לעיתים עבודה רצופה של 24 שעות תוך שהם מתלוננים על הלנות שכר, מגורים בלתי הולמים ומכות מצד מעסיקיהם.

העובדים מבקשים כי נציגי חברות "וול מאט", היינסברנדס" כמו גם נציגי ממשלות ארה"ב וירדן ישתתפו בפגישה באזור תעשייה "אלחאסן" בירדן. אלף עובדים כבר אישרו את השתתפותם, בצורה זו יוכלו הנציגים לשמוע את התלונות ישירות מהעובדים.

באוגוסט 2009 שיתף "קו לעובד" פעולה עם ארגון ה NLC ויצא להפגין נגד סדנאות היזע בירדן שמייצרות בגדים לחברות ישראליות כגון "בוניטה", "פשוט", "ג'אמפ" ו "אירית". ההפגנה נערכה לאחר שארגון ה NLC העביר ל"קו לעובד" דו"ח בו עלתה תמונה קשה על תנאי העסקה של העובדים במפעלים בירדן.

ארגון ה NLC ממוקם בפיטסבורג ארה"ב, ופועל להגן על זכויות עובדים בכלכלה גלובלית.
הארגון חושף וחוקר הפרת זכויות אזרח וזכויות עבודה שמתבצעות בידי חברות אמריקאיות שמייצרות מוצרים בעולם המתפתח. הארגון מסייע לעובדים במאבקם לעבוד בכבוד, בתנאי תברואה, בטיחות ושכר ראויים, תוך סיוע במתן שקיפות בינלאומית והפעלת לחצים על מנגנוני האכיפה הבינלאומיים במטרה לייצר מציאות בה זכויותיהם של כל העובדים יכובדו.