19-09-2017

*** היום נחשף דבר מותו של עוד הרוג בתאונות עבודה בענף הבניה עליו לא ידעו או דיווחו הרשויות – ראוף נעים סאלם רבאייעה, הוא ההרוג ה25 בתאונות בבניין מתחילת השנה ***

בכתבתה היום של לי ירון בעיתון הארץ נתגלה דבר מותו של עוד הרוג בתאונות עבודה בענף הבניה מתחילת השנה. ראוף רבאיעה, בן 21, הוא ההרוג ה25 לשנת 2017. רבאיעה נפל מגובה 5 מטרים במהלך עבודתו באתר בניה בשועפט, ביום 26.2.2017, ומותו נקבע במקום.

ניידת משטרה נכחה בזירת האירוע בצמוד לאחר התרחשות התאונה. אך מאז עברו כמעט 9 חודשים, והרשות האחראית על בטיחות העובדים – מינהל הבטיחות במשרד העבודה – לא ידעה דבר אודות תאונה זו ו/או הריגתו של עוד עובד בנין! המשטרה טוענת דיווחנו למינהל הבטיחות ומינהל הבטיחות טוען לא קיבלנו כל דיווח!

מי משתי הרשויות צודקת לא נוכל לדעת, אבל אנו כן יודעים כי הפקרות זו תמשיך ללוות אותנו כל עוד רשויות האכיפה והפיקוח ובראשן משטרת ישראל ומינהל הבטיחות פועלות איך שהן פועלות בתחום הבטיחות בעבודה. כל עוד רשויות אלו אינן מדווחות לציבור על רב רובן של התאונות המתרחשות בענף, אינן מנהלות כל מעקב אחרי תאונות המדווחות להן, ואינן מפרסמות דבר אודות התאונות כאשר הן מתרחשות, הרוגים ימשיכו להיעלם מהסטטיסטיקות של הרשויות כפי שהם נעלמים מחיק משפחותיהם.

להזכיר זהו המקרה השני שנחשף תוך שבוע ימים בדבר מותו של עובד בנין מבלי שהרשויות ידעו או דיווחו על כך, לא בחברות הקבלניות שבמשמרתן נפלו שני העובדים, לא במשטרה האחראית על חקירת אותן תאונות, ולא במינהל הבטיחות במשרד העבודה, האחראי על תחום הבטיחות בעבודה והפיקוח באותם אתרים.

בתוכנית הממשלתית של משרד העבודה לשנת 2017, סומן כיעד אסטרטגי ירידה במספר ההרוגים בענף הבניה ל25 הרוגים בשנה. והנה, אנחנו רק בספטמבר, נותרו עוד חודשים שלמים לשנה, וכבר נלקחו חייהם של 25 עובדים כתוצאה מההפקרות והרשלנות הפושעת הפושות באתרי הבניה במדינה. איך משרד העבודה חשבו להוריד את מספר ההרוגים, מבלי להרחיב את מערך האכיפה? מבלי להגדיל את תקציבי מנהל הבטיחות התעסוקתית, למנות עוד מפקחים עם עוד רכבים? וכך, דם חפים מפשע נשפך והם נעלמים מהתודעה הציבורית.

לקריאת כתבתה של לי ירון בהארץ: https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.4456174