22-08-2017

ביום שישי האחרון, נערה בת 15 תושבת תל שבע, התמוטטה כתוצאה ממכת חום שחטפה בזמן שעבדה בחממות במושב שקף שבמועצה האזורית לכיש. שלשום (ראשון), בשעות הבוקר בבית החולים סורוקה, נקבע מותה. נסיבות האירוע עוד נמצאות תחת חקירה, אך קשה לא לחשוב על עומס החום הכבד והמסוכן בחממות באמצע אוגוסט, אשר יכול אפילו להגיע לכדי 50 מעלות(!). מי המעסיק אשר היה אמור לדאוג לבריאותה ושלמות גופה של הנערה? האם ננקטו כל הצעדים האפשריים על מנת לשמור על בטיחותה ובטיחות שאר העובדים?

אי אפשר לשכוח גם את אחריותה של המדינה, כאשר מערך הפיקוח והאכיפה בענף החקלאות כמעט אפסי, ואין מי שיוודא שכל כללי הבטיחות ישמרו, כולל כללי העבודה בעומס החום, בגיל המתאים ועם ההדרכות הנדרשות. מנתוני דו"ח מבקר המדינה עולה כי בסיורי הביקורת שעורכים מפקחי מינהל הבטיחות בעבודה במשקים חקלאיים נבדק רק כאחוז מכלל העובדים בחקלאות.

עוד נציין כי בחמישי שעבר, נהרג גם הנער מוחמד חוסיין אמארה, 16, שהועסק בבניין ועבד בגובה בניגוד לחוק. "במרץ השנה נהרג הנער אנס אבו עאבד , בן 17 מקלנסווה, בשריפה שפרצה במחסן זיקוקים לא חוקי בו עבד במושב פורת, באותה תאונה נהרג גם אל-מאלק תקרורי, בן ה-24. בסוף דצמבר 2016 נהרג הנער עלי דגאמין, בן 17 מא-סמוע, לאחר שנפל מגובה במהלך עבודות בנייה של מחסן בקיבוץ חפץ חיים. בסוף אוקטובר 2016 נהרג הנער נמר בסאם אבו עמאר, בן 15 מהיישוב לקיה, לאחר שנורה בגבול מצרים בשעה שהצטרף לעבודתם של בני משפחתו כעובדי קבלן בעבודות בנייה על גדר הגבול."

קראו את כתבתו של ניצן צבי כהן בדבר ראשון.