12-07-2009

בעקבות תלונתו של העובד בנדיט (שם בדוי) על תנאי המחייה והמגורים במקום עבודתו, הגיעו נציגי עמותת "קו לעובד" ביום חמישי, ה- 18.6.09 לאתר שבו משתכנים מר בנדיט וחבריו, סמוך למושב פעמי תש"ז.

העובדים שוכנו ע"י מעסיקם בבקתה מוזנחת שקירותיה סדוקים, תקרתה עשויה מאסבסט וחלונותיה מאולתרים. משיחה שקיימנו עם העובדים במקום, עולה כי המעסיק כפה עליהם לגור שם, ומזה מספר חודשים שהם לנים במקום זה ללא חיבור לחשמל, למים זורמים ולגז. עקב כך, נאלצים העובדים לשתות מברז ההשקיה, "להתקלח"בעזרת גיגית בפינת המקום ולבשל באמצעות מדורה שהם מדליקים מדי יום, סמוך לחומרי האסבסט. עוד סיפרו העובדים כי לעיתים הם נאלצים ללון שישה אנשים בבקתה זו, שגודלה כ- 5*3 מטרים לכל היותר. מספר בקשות מצד העובדים להעברתם ממקום זה – הן ממעסיקם והן מנציגי חברת כוח האדם – לא זכו לכל התייחסות.

ביום ראשון ה- 21.6.09 שלחנו תלונה חמורה ליחידת הסמך של משרד התמ"ת, מחוז דרום. בתלונתנו דרשנו כי פקחי המשרד יגיעו באופן מיידי למקום וכי כנגד המעסיק יינקטו צעדים חמורים הן במישור הפלילי והן במישור המנהלי. עוד צוין בתלונתנו כי העובדים סיפרו לנציגנו על אתר נוסף בבעלותו של המעסיק, שבו משתכנים עובדים תאילנדים בתנאים דומים, אך טרם הספקנו לבקר בו. למחרת בבוקר, פקדו פקחי התמ"ת את המקום והחלו בחקירת התלונה. את עדותם של תשעה עובדים תאילנדים תרגמו עובדת השטח של "קו לעובד", קייסי גונן והמתנדבת טריה סיינווירטה. אחד החוקרים הגדיר בשיחת טלפון עם נציגנו את המצב בשני האתרים כ"מזעזע, מסכן חיים" וקבע כי יש להעביר את העובדים מהמקום באופן מיידי.

בחלוף שלושה ימים ובהתאם לבקשת העובדים, החליפו כל שמונת העובדים שהעידו נגד המעסיק ממושב שובה את מקום עבודתם בסיוע משרד התמ"ת. כמו כן, ביום 28.6.09 התקבל מכתב ממשרד התמ"ת, בו נמסר כי נמצאו ממצאים לעבירה של המעסיק על החוק ונפתח כנגדו הליך מנהלי ופלילי. נציגי עמותת "קו לעובד" ימשיכו לעקוב אחר טיפול הרשויות במקרה הנדון.