22-06-2011

40 העובדים הפלסטינים במחצבת סלעית במישור אדומים הקימו ועד עובדים ודורשים לשפר את התנאים: "עובדים כבר 20 שנה בשכר מינימום וגם זה באיחור". ומה עם החרם על ההתנחלויות? "זה לא מעניין אותנו, אנחנו רוצים פרנסה"

העובדים הפלסטינים של מחצבת סלעית במישור אדומים פתחו אתמול (ב') בשביתה ללא הגבלת זמן. העובדים דורשים שההנהלה תחתום איתם על הסכם קיבוצי, שבו יועלה שכרם, יוסדרו תשלומי הפנסיה שלהם וייפסקו הלנות השכר, שלטענתם מתקיימות במפעל.

מחצבת סלעית – שנמצאת בבעלות ישראלית ולכן נחשבת לשטח שבו חל החוק הישראלי – מעסיקה כ-40 עובדים, כולם פלסטינים מהשטחים. רוב העובדים מקבלים שכר מינימום ישראלי, וטוענים כי מעולם לא קיבלו העלאת שכר. לפני כ-4 שנים הקימו עובדי המחצבה ועד, בעזרת ארגון העובדים"מען" הישראלי והחלו להיאבק על שיפור תנאי עבודתם.

העובדים טוענים כי בעבר שולמו להם הכספים במזומן וב"שחור" עם הלנות שכר תכופות. עם הקמת הוועד עתרו העובדים לבית הדין לעבודה בירושלים, וביקשו להתחיל להוציא להם תלושי שכר מסודרים ולהעביר כסף לביטוח הלאומי. בית הדין קיבל את בקשת הוועד והורה להנהלה להוציא לעובדים תלושים מסודרים. העובדים טוענים כי אף שהוראת בית הדין קוימה, הלנות השכר נמשכות, וההנהלה מתחמקת מדרישת הוועד להכיר בו ולחתום על הסכם קיבוצי.

כמו על אי בודד בלב הים
ניאז קדדחה (52) מהכפר עטרה שבין רמאללה לירושלים עובד במחצבה כבר 17 שנה וכיום הוא מנהל עבודה זוטר. "בעל הבית עושה מה שבא לו. מפטרים אנשים על ימין ועל שמאל בלי סיבה", אמר קדדחה, "המשכורת מגיעה פעם ב-15 לחודש פעם ב-20 לחודש. בחודשים האחרונים ניהלו אתנו משא ומתן, והגענו להסכם קיבוצי טוב. העובדים אישרו את ההסכם ונשאר רק לחתום עליו. קבענו שחותמים ב-13 ליוני, ואז הם הודיעו שהחתימה נדחית ל-16 ביוני. כשהגיע ה-16 ביוני הם דחו את החתימה שוב ושוב, בלי להסביר למה. אנחנו מרגישים אבודים, כאילו אנחנו על אי בודד בלב הים".

לא מפריע לכם שאתם עובדים בהתנחלות ישראלית?
"לא מפריע בכלל. אנחנו צריכים פרנסה. אני מפרנס ארבעה ילדים וצריך לחיות, לא להתעסק בפוליטיקה. לרוב העובדים אין שום בעיה עם העניין. היחסים האישיים כאן בין העובדים היהודים לערבים מצויינים. רק שיעסיקו אותנו לפי מה שצריך".
בהנהלת המחצבה סירבו להגיב לפניית ynet ולטענות העובדים.

לידיעה המלאה באתר Ynet