21-08-2017

ערפאת עמרו הוא עובד שטח בקו לעובד, ומעניק סיוע לעובדים פלסטינים באזור ג'נין שבגדה המערבית. במסגרת שת"פ בין העמותה לבין משרד העבודה הפלסטיני בג'נין, נציגי איגודים מקצועיים בעיר, נציגי עירייה וארגון "רואיא הבינלאומי", קיים ערפאת ביקור לפנות בוקר במחסום ברטעה, כדי להעביר סדנא ספונטנית על זכויות עובדים לאלו הממתינים שעות ארוכות במחסום בדרכם לעבודה בישראל, כפי שעשה כבר לא פעם במחסומים הפזורים בגדה. הפעם הגיע בליווי צוות תיעוד של הטלוויזיה הפלסטינית. וכך הוא מספר:

"ביום שלישי, ה08/08/2017, הגענו למחסום ברטעה בשעה 04:00 ועד השעה 07:00. מטרת הפעילות והביקור במעבר הייתה לפגוש את העובדים הפלסטינים שיוצאים דרכו לעבודה בשטחי ישראל. ובפרט, את אלה שעובדים בבניין בעיר החדשה חריש ובאזור התעשייה טולכרם.

במפגש עם העובדים, הסברתי על חוקי העבודה הישראליים ועל זכויות העובדים הנובעות מהם. הדגשתי, במיוחד לעובדי הבניין בעיר חריש, כיצד עליהם לנהוג עם התרחשותה של תאונת עבודה. כמו כן, הסברתי כיצד לנהל פנקס שעות ונוכחות של שעות העבודה, ואף ציינתי שכדאי להקליט שיחות עם המעסיק ולצלם את תשלום השכר מידיו (אשר מתבצע במזומן). ביקשתי מהם לשמור כל מסמך רלוונטי בבית, גם אם מדובר בחומר רב – שכן רבים המקרים בהם זכויות העובדים מופרות והתיעוד הנדרש של ההעסקה אינו בידם. חילקתי לעובדים זכותון עם הסברים כתובים על הזכויות הסוציאליות הנצברות במשכורת, וזכותון נפרד עם הסברים על תאונות עבודה.

עם ההגעה למעבר, החיילים במקום החליטו לעכב לחקירה אותי, את צוות הצילום שליווה אותי ואת מנהל משרד העבודה הפלסטיני בג'נין. העיכוב היה ממושך ורק לאחר התערבות מנהל התיאום והקישור, ותחת התנאי המקומם שנמחק מהקלטות את כל התיעוד שצולם, הסכים הצבא לשחרר אותנו."

בתמונות המצורפות מהפעילות נראים התורים הארוכים והצפופים של העובדים פלסטינים בעלי רישיון העבודה, הממתינים שעות ארוכות מידי (לפנות) בוקר בכדי לעבור כל פעם מחדש בידוק ביטחוני קפדני. לאחר ההמתנה הממושכת והיציאה מהצד השני של המעבר, יאספו קבלנים את העובדים ויחל יום העבודה הקשה, לרב בבניין, ובסיומו ימהרו העובדים לחזור את כל הדרך הארוכה הביתה בכדי לשוב לקום למחרת לפנות בוקר ולצאת לתפוס מקום בתור למעבר.