22-11-2017

השבוע, בין שלל הדברים שלא תשמעו עליהם, הייתה תאונת בניין בדרך מנחם בגין בתל אביב. צעיר בן 21 נפצע במצב בינוני עם חבלת ראש, הוא נפל מגובה של שני מטר. המשמעות של פציעה בינונית יכולה להיות חיים שלמים שהתהפכו.

רצינו לספר לכם מי חברת הבנייה שעומדת מאחורי הפציעה הזו. זו חברת "דניה סיבוס" שבונה במקום את מגדלי הצעירים, עם תמונות מהממות שמבטיחות חיים בקומות הגבוהות.

אבל מאחורי התמונות היפות, מסתתרת אחת פחות יפה, והיא של רקורד תאונות הבניין של דניה סיבוס. אז אתם בטח זוכרים את הגדולה, קריסת בחניון ברמת החייל בו נהרגו 6 איש.

זו לא הייתה התאונה היחידה של "דניה סיבוס" בשנת 2016. מלבד ששה הרוגים אלו, שלושה עובדים נוספים נפצעו קשה באתרי בנייה שונים – בבת ים, תמנע, וראשון לציון. בארבעת המקרים הוצאו צווי הפסקת עבודה לחברה שמשמעותם שהאתר נסגר מידית במקרה של מוות או תאונה קשה.

הרקורד של דניה סיבוס לצערנו לא מסתיים בכך. באותה שנה היו בפרויקטים שביצעה עוד שתי תאונות עם שני נפגעים, האחד בינוני והשני קשה. כמו כן חקירה פלילית נפתחה נגד החברה בשל הפרת צווי בטיחות שהטיל המינהל שאסרו המשך העבודה עד לתיקון הליקויים.

בשנה האחרונה באתרי בניה בביצועה, הוטלו 4 צווי בטיחות בגלל ליקוי בטיחות שנמצאו באותם אתרים, התהפכה משאית עם מנוף נייד, קרסה זרוע עגורן צריח, ואתמול הסתיימו הניסים – וכמו שכתבנו – איש צעיר בתחילת דרכו נפצע באורח בינוני.

אנשים נהרגים ונפצעים, בנסיבות שניתן היה למנוע אותן. בשנת 2016 נהרגו 50 עובדים ונפצעו מעל 200 בתאונות עבודה באתרי בניה. ומה קרה מאז? אפס כתבי אישום וברב המקרים המשטרה לא פתחה כל חקירה פלילית! המשמעות היא ברורה: נכון לרגע זה, איש לא נותן את הדין.