21-06-2007

מאת: אבי כהן , ynet

הברק מכה פעמיים. במשטרת מרחב איילון בודקים קשר בין קריסת המנוף אתמול (ג') באתר הבנייה בחולון לבין תאונה כמעט זהה לפני כשנה ושלושה חודשים בתל-אביב, זאת מאחר שבשני המקרים הפעילה את המנופים חברת "סקיי ליין" מנווה ירק, כך נודע ל-ynet.

בחודש מארס אשתקד נפל מנוף החברה ברחוב אילת בתל-אביב, גרם למותם של שני עובדי "סקיי ליין" ופציעתם של שמונה אנשים והותיר הרס רב. לאחר המקרה נפתחה חקירה במשטרת מרחב ירקון ובמשרד העבודה וכבר לפני זמן רב הועבר התיק לפרקליטות המדינה. עד כה לא הוגשו כל כתבי אישום בפרשה ובפרקליטות עדיין ממתינים לדו"ח המסכם של משרד העבודה, שטרם הועבר. מהנתונים הידועים עד כה מהחקירה עולה כי ככל הנראה הוגבה המנוף במקביל לבניית הבניין אולם בשל פעולה לא נכונה בתהליך ההגבהה אירעה הקריסה.

אתמול, שנה ושלושה חודשים לאחר אותו אסון בתל-אביב, שוב נפל מנוף המופעל על ידי החברה. הפעם נהרג מפעיל העגורן, ולדמן ויאצסלב, בן 54 מחולון. המנוף שקרס נפל על משרדי החברה באתר הבנייה ורק בנס נמנע אסון גדול יותר, מאחר שבמקום לא היה איש באותה עת.

בעקבות המקרה אתמול נפתחה חקירה נוספת וכעת נבדק הקשר בין שני האירועים. סגן ניצב מאיר כהן, ראש אגף החקירות במרחב איילון, אישר את הדברים ואמר בשיחה עם ynet: "ביקשנו ממרחב ירקון לקבל את כל חומר החקירה מהמקרה הקודם שארע לפני כשנה ושלושה חודשים בתל-אביב. נבדוק ביחד עם משרד העבודה ונגיע לחקר האמת". בזמן הקרוב יזומנו לחקירה בעלי חברת המנופים ובעלי אתר הבנייה.

"הקמת מנופים – תחום פרוץ לגמרי"

גורמים במשטרה, שחקרו בעבר תאונות מעין אלו, אמרו היום ל-ynet כי נושא הבטיחות בהקמת המנופים הינו "פרוץ לגמרי. האנשים שעוסקים בכך אינם עוברים מספיק הכשרות, בין היתר משום שמשרד העבודה אינו דורש זאת. מדובר במחדל ורק בזכות המזל לא אירעו עד כה הרבה תאונות. גם בתאונות שקרו היה מזל שלא נפגעו אנשים רבים".

ממשרד התעשייה המסחר והתעסוקה, האמון על חקירת תאונות עבודה נמסר כי: "אגף הפיקוח על העבודה חוקר את התאונה בחולון וחקר את התאונה בנווה צדק. מאחר ובשני המקרים מדובר בתאונות שהסתיימו במות עובדים הרי שההחלטה על הגשת כתבי אישום תתקבל בפרקליטות".

עוד נאמר כי בעקבות המקרים שבהם הייתה מעורבת אותה חברה – "בוחן משרד התמ"ת האם מדובר בליקוי בתפקוד של החברה ובתום הבדיקה יוחלט באילו צעדים ינקוט המשרד".

למרות פניית ynet – את תגובת חברת "סקיי ליין" לא ניתן היה לקבל עד לשעת פרסום הידיעה.