18-05-2021

במהלך מבצע "שומר החומות" שלח מנהל תחום המשמעת במשרד הבריאות לשורה של עובדי מערכת הבריאות הזמנות לשימוע משמעתי דחוף לפני השעיה. נוסחן של ההזמנות לשימוע זהה: נוסח גנרי ואחיד, המתייחס לפרסומים "פוגעניים" ו"גזעניים". ההזמנות נשלחו בלא לצרף את הפרסומים עצמם, אולם למיטב בדיקתנו – בכל המקרים מדובר בשיתופים או פרסומים בדפי הפייסבוק הפרטיים של העובדים, דפים בהם הם כלל אינם מזוהים כעובדי מדינה, ודפים פרטיים אשר חשופים למי שבחר לראותם – דהיינו לחברים בלבד.

למיטב ידיעתנו קיבלו את השימועים רק העובדים הערבים.

במקביל, ברשתות החברתיות של הימין הקיצוני התנהל ציד מכשפות. ציבור קטן וקיצוני העמיד לעצמו יעד, והוא לאתר תכנים של אזרחים ערבים ולגרום לפיטוריהם של כל מי שמעזים לבטא או לשתף עמדות המעידות על הזדהות עם הצד השני ללחימה, או על ביקורת מוסרית וערכית על התנהלות הצבא והשלטון הישראלי. המטרה שהציבה לעצמה אותה קבוצה, השיגה את יעדיה באופן מפחיד במשרד הבריאות. אותן קבוצות הפיצו את תמונות הפרופיל של כל אחד מעובדי מערכת הבריאות שהוזמן לשימוע, בצירוף המלים: "הצלחנו", או סימון "וי" וציון: "הושעתה", "פוטרה" וכולי. ההסתמכות על המידע שהועבר מחברי קבוצה זו בלא הבחנה, והעובדה כי חברי הקבוצה הימנית הקיצונית ידעו על ההזמנה לשימוע עוד לפני העובדים עצמם – דורשת כשלעצמה חקירה משמעתית יסודית.

בעקבות משלוח ההזמנות לשימוע, פנינו יחד עם האגודה לזכויות האזרח לנציב שירות המדינה וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחידוד הנחיות על מנת למנוע ציד מכשפות של עובדי מדינה ערבים.

דרשנו:

 1. להוציא נהלים מפורטים ומנומקים ביחס להתבטאויות של עובדי מדינה, על מנת למנוע מקרים של ציד מכשפות לעובדי מדינה ערבים.
 2. להבהיר את המגבלות הקשות על פלישה ומעקב אחר התבטאויותיהם של עובדים מדינה מקבוצת
  מיעוט במרחב הפרטי הווירטואלי שלהם.
 3. לחדד בדחיפות את ההנחיות הנוגעות למרחב ההשקפה והביטוי של עובדי מדינה, בפרט כאלה
  המשתייכים לקבוצת מיעוט.
 4. לטפל בדחיפות – משמעתית ומינהלית – בהתנהלות חמורה, מוטה, בלתי חוקית, המגיעה כדי
  רדיפה פוליטית ואפליה על רקע השקפה, מצד מנהל תחום המשמעת במשרד הבריאות, מר יצחק
  אור.
 5. לבטל את כלל ההזמנות לשימוע לכל הפחות עד לבדיקת ההתנהלות בכללותה ולהוצאת ההנחיות והנהלים כאמור בסעיפים א-ג לעיל.

מצורף המכתב המלא.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download/להורדת המסמך [216.48 KB]