15-06-2009

מאת: חגי מטר, העיר

ביום שני בשעות הערב נעמדו מול ה"באגסי" בפלורנטין שישה אנשים עם שלטים ופלאיירים בהפגנה שקטה. המפגינים מחו בשם כ-37 עובדים לשעבר של ה"באגסי" ושל ה"בנג'מין סיגל", שניהם תחת אותה בעלות, על אי תשלום משכורות בגובה מצטבר של למעלה ממאה אלף שקלים, לפני פיצויים וקנסות.
העובדים מתחלקים לשתי קבוצות. שבעה מביניהם הם פליטים מאריתריאה, שמנסים להשיג את משכורותיהם באמצעות עמותת "קו לעובד". הקבוצה השנייה, שמונה כ-30 חברים, מורכבת מישראלים, רובם סטודנטים צעירים, שמנסה לפעול באמצעות עורכי דין משל עצמה. "כבר כשהתחלתי לעבוד שמעתי שיש בעיות של העלמת שכר, אבל חשבתי שלי זה לא יקרה, ושאם כן אז אטפל בזה", מספר ערן שירן, שעבר בבנג'מין סיגל שנה כמלצר יין וכחונך למלצרים חדשים, "מאז ראיתי אנשים שפשוט ויתרו כי המרדף אחרי הכסף פשוט מתיש, בעיקר כשמדובר בעובדים צעירים, שלחלקם חייבים נגיד רק אלף שקל. מתישהו פשוט לא בא לך להוציא על זה אנרגיות. לכן החלטנו לעבוד על זה כקבוצה". שירן מספר על עובדים שקיבלו צ'קים שבוטלו לפני שהספיקו לפדות אותם, ועל כאלה שלא קיבלו תלושי משכורת, ולכן מסתבכים עד היום עם הביטוח הלאומי ועם מעסיקים חדשים.
"אני עבדתי שנה שעברה במשך שלושה חודשים בבנג'מין סיגל, שישה ימים בשבוע, כשוטף כלים", מוסיף יאנס טספציון, מקבוצת הפליטים, "קיבלתי משכורת אחת של 200 דולר במזומן, וזהו. מאז הם אומרים לי שהם לא יכולים לשלם לי אם אין לי חשבון בנק, אבל אני לא יכול לפתוח חשבון כשהמעמד שלי לא מוסדר. יש לי כמה חברים במצב דומה".
לטענת העובדים בעלי שני הברים, צביקה וחיה שיחור, מתעלמים מפניות חוזרות של העובדים. "אנחנו קוראים להם להתעורר ולהגיב", אומרת נריה מרק מ"קו לעובד", "עשינו הפגנה קטנה בכוונה, במטרה להבהיר להם שהם צריכים להתייחס אלינו. אם ימשיכו להתעלם, נגביר את האכיפה האזרחית בצורה פעילה יותר".
מהנהלת הבנג'מין סיגל נמסר בתגובה: "בנג'מין סיגל בטיילת תל אביב עוברת היערכות מחדש בימים אלה. צר לנו שקו לעובד החליטו לערוך הפגנה רוויה במסרים הגובלים את תחום הדיבה אל מול הבאגסי שמנוהל על ידי חברה שונה לגמרי. בעניין עובדי הבנג'מין, הוחלט שצוות העובדים הנוכחי לא ימשיך עמנו בהיערכות המחודשת. חשוב להדגיש שמדובר בעובדים בודדים בלבד ונתוני האמת רחוקים מהמספרים שנמסרו על ידי אנשי קו לעובד. כך או כך, איננו מתנערים מאחריותנו בנדון, ועניין המשכורות יטופל במסגרת המבנה הארגוני החדש בתהליך שיגמר כבר בימים הקרובים".