11-10-2021
ב-21 תאונות עבודה, שהתרחשו במהלך חודש ספטמבר, נפגעו 30 עובדים באורח קשה ובינוני. שלושה נהרגו. ספטמבר, חודש עמוס בחגים, לא חס על עשרות העובדים שנפלו קורבן לרשלנות מעסיקים, ציוד לא בטיחותי, הכשרות לקויות ואתרי עבודה מסוכנים. קשה לעמוד במבול ההודעות המדווחות על תאונות עבודה ולקרוא את הפרטים האיומים, אבל חשוב לדבר על זה ולראות את זה, חשוב לדעת ולפעול. הנה כמה מהתאונות הקשות במיוחד של חודש ספטמבר.
ב-17.9 נהרג נאסר עבד אלקאדר ריאן באתר בנייה בקריית אונו, לאחר שנפגע ממטען שהניף באמצעות מנוף. פעולות ההחייאה שבוצעו בו לא הצליחו להצילו, וועדת החקירה שהקים משרד הבינוי והשיכון לבחינת נסיבות התאונה לא תשיבו לחיים.
ב-19.9 נהרג נביל נביל מהדי אבו עראר, בן 19 במותו, כאשר נפל מגובה במפעל באזור התעשייה כפר אדומים. מותו נקבע במקום.
ב-23.9 נפצע באורח קשה עובד שעבד באתר בניין בראש העין. הוא פונה מזירת התאונה כשהוא מורדם ומונשם.
ב-28.9 קרס צלע הר בכפר כנא על שישה עובדים שהועסקו באתר בנייה. שלושה מהעובדים נפצעו באורח קשה, בהם צעירים בני 25, 17 ו-19. אחד מהם, נהג טרקטור בן 17 חולץ לאחר כשעתיים מרגע התאונה, כשהוא סובל מפציעות מעיכה משמעותית.
ב-30.9 נמחץ למוות רביע זאהר, עובד בן 53, כשמנוף קרס עליו בעוספיא. זאהר שהה בשעת התאונה בחלקה האחורי של משאית עליה עבד, ומותו נקבע במקום. בנו של זאהר ז"ל, בן 16, אשר עבד יחד עם אביו אותו יום, נפצע באורח בינוני.
ומה לגבי אוקטובר? עשרה ימים חלפו מאז שהתחיל החודש, וכבר מנינו 12 תאונות עבודה בהן נפצעו עובדים באורח קשה/בינוני או נהרגו.
כל עוד תבחר המדינה שלא להשקיע באכיפה והרתעה, לא תגדיל את משאבי האכיפה המיועדים לרשויות המקומיות ולא תפעל נגד קבלנים המפרים באופן שיטתי הוראות בטיחות – לא יזכו העובדים להגנה לה הם ראויים. כל עוד אחוז מזערי מתאונות העבודה ייחקר, לא ייתנו האחראים את הדין על מות עובדיהם ופציעתם. כל עוד מעגל אי לקיחת האחריות לא ייחתך, ימשיכו העובדים לשלם את מחיר האדישות.