19-11-2007

מאת: דוד רגב, ידיעות אחרונות

הן באו לכאן כדי לעבוד קשה, להרוויח קצת כסף ולשלוח אותו למשפחותיהן העניות בחו"ל. אבל לחלק מהעובדות הזרות הפכו מקומות העבודה שלהן לסיוט: מעסיקיהן תוקפים אותן מינית ואונסים אותן.

אחת מהן היא תושבת הפיליפינים בשנות ה- 20 לחייה. לפני כשבועיים עזבה את עבודתה (היא טיפלה בקשישה בצפון) בנימוק כי קרוב משפחה של המטופלת תוקף אותה מינית. באותו לילה היא נמצאה במרכז הארץ כשהכרתה מעורפלת והיא במצב נפשי ירוד.
בבדיקה בבית החולים וולפסון בחולון התברר שהיא נאנסה. בעקבות מצבה הנפשי הקשה היא מאושפזת במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים בתל השומר. משרד החוץ התבקש לסייע בהבאת בני משפחתה לארץ כדי שיוכלו לשהות לצידה. הפרשה נחקרת במשטרה.

עובדת נוספת מהפיליפינים נפלה גם היא קורבן לתקיפה מינית. "אני מטפלת בנכה. הוא ביקש שאקלח אותו, ובאמצע המקלחת ביקש שאעשה לו כל מיני דברים. סירבתי, אבל אחרי שאיים שיפטר אותי, נעניתי לבקשתו. אחרי כמה ימים הוא הכריח אותי לשכב איתו", סיפרה.
בסופו של דבר היא פוטרה משום שסירבה לבקשותיו. הוא התחנן שתחזור, וכשחזרה שוב תקף אותה מינית.

מנהלת ארגון קו לעובד, חנה זוהר, דיווחה כי בחודשים האחרונים הותקפו מינית 24 עובדות זרות – חלקן נאנסו על ידי מעסיקיהן: שבע מנפאל, חמש מהפיליפינים, ארבע מסין, שלוש מסרי לנקה, שתיים מהודו והיתר מתאילנד, מרומניה וממולדובה.
הארגון סייע להן להגיש תלונות במשטרה נגד מעסיקיהן, ובעקבות כך הוגשו עד כה כתבי אישום נגד חמישה מהם.
בחלק מהמקרים הואשמו גם ילדי המעסיקים בתקיפה מינית של העובדות. רישיונותיהם של שמונה מעסיקים נוספים נשללו.

זוהר חילקה לעובדות הזרות איגרת ובה מפורטות זכויותיהן בנוגע להתנהגות המעסיקים כלפיהן.
לדבריה, מעסיקים מנצלים את העובדה שהעובדות הזרות אינן מודעות לזכויותיהן וחוששות לאבד את מקום העבודה שלהן.

מי שנתקלת ביחד חריג של המעסיק שלה מוזמנת להתקשר למוקד החירום של קו לעובד בטלפון שמספרו 03-6883766.