17-08-2017

לא חלף שבוע ימים מאז ניסיונו של משרד העבודה והעומד בראשו, השר חיים כץ, לטעון כי ישנה השנה ירידה במספר ההרוגים בענף הבניה, והנה מגיע יום קטלני זה – עם שלושה הרוגים ו-3 פצועים ב-4 תאונות באתרי בניה שונים במדינה – כדי להמחיש כי מציאות ההפקר בשטח תיגבר על כל ניסיון תעמולתי מצד משרד העבודה.

מתחילת השנה נהרגו 21 עובדים ונפצעו 145 עובדים בדרגות קשה-בינוני (לפי דיווחי מד"א), ב-158 תאונות עבודה שהתרחשו באתרי הבניה בארץ. מציאות זו ניתן לשנות אילו שר העבודה הממונה על ביצוע חקיקת הבטיחות בעבודה, היה נוקט בסעדים האלמנטריים הדרושים לשם הגברת פעולות האכיפה והפיקוח של מינהל הבטיחות. בראש רשימת סעדים אלו נדרשת הוספת התקנים הדרושים למפקחים וחוקרים של מינהל הבטיחות האחראים על ענף הבניה, שיפור תנאי העסקתם והצמדת כלי רכב לכל מפקח שיסייע בניודו.

> כל עוד תדירות ביקורי הפיקוח לה זוכה אתר בניה במדינה היא בסביבות פעם אחת כל 2.5-3 שנים;
> כל עוד אתרי הבניה בהם מתרחשות תאונות שדרגת הפציעה בהן מוגדרת בינונית (כ-%70 מכלל התאונות המדווחות), לא מבוקרים ולא מפוקחים על-ידי מפקחי מינהל הבטיחות;
> כל עוד תלונות בדבר אתרי בניה בהם תועדו ליקויי בטיחות ממשיכות להיערם במינהל הבטיחות ללא כל מענה;

עובדי הבנין ימשיכו לשלם בחייהם ובשלמות גופם!

סיכומו של יום שחור זה:

בשעה 08:39, נהרג עובד כבן 40 לאחר שנפל מגובה של 6 קומות(!) באתר בנייה בביצוע של "אלקטרה בנייה" ברח' העבודה 5, ראש העין. המנוח הוא ההרוג ה-19 מתחילת השנה.
בשעה 09:18, עובד כבן 28 נפל מגובה של כ-4 מטרים באתר בניה ברחוב נתן אלתרמן ברחובות. הוא פונה לבית החולים קפלן במצב בינוני עם חבלות בגב ובגפיים.

בשעה 10:26, נהרג העובד מוחמד פהמי מחאג'נה, כבן 44 באתר לסלילת כביש 531, לאחר שנדרס על-ידי טרקטור בעת ככל הנראה שעזר בהכוונת הנהג. מחאג'נה הוא ההרוג ה-20 מתחילת השנה.

בשעה 13:29 נהרג מוחמד חוסין אמארה – בן 16, מכפר כנא, כתוצאה מקריסת פיגומים באתר בניה ברח' סילבר 10 בנהריה, ביזום החברה הקבלנית"שכטר ובניו קבלני בניין בע"מ". עוד נפגעו בתאונה זו שני עובדים אחד כבן 29 מצב קשה עם פגיעה בראש והשני מצב קל. אמארה הוא ההרוג ה-21 מתחילת השנה.

אנו משתתפים בצער המשפחות ומאחלים החלמה מהירה לפצועים.
לקריאת כתבת הארץ. לקריאת כתבת דבר ראשון.