27-10-2019

43 שבועות לשנת 2019, ו-70 הרוגים בתאונות עבודה. לצד מספר זה של קרבנות בנפש ישנם 61 פצועים קשה ו-213 פצועים בינוני, שחייהם השתנו לבלי הכר. רק לשם הדוגמא, לרשימה זו לא נכנסת עובדת במפעל שנפצעה באורח קל השבוע. מה זה אומר קל? אצבע בידה נקטעה.

ולפירוט המלא, הממחיש את אזלת היד בתחום הבטיחות בעבודה:

ביום שני נהרג ח'אלד עיסא עמרו, 50 פלסטיני מהכפר דורה בדרום הר חברון. התאונה אירעה באתר בנייה במזכרת בתיה. העבודות מתבצעות על ידי חברת הבנייה נמורה בניה בע"מ. עיסא עמרו, שלן באתר הבנייה, נפל מגובה. כוחות של מד"א הגיעו למקום, ופינו אותו במצב אנוש. מאוחר יותר נפטר מפצעיו בבית החולים קפלן. אתר הבנייה נסגר לאחר המקרה, לפי הודעת מינהל הבטיחות התגלו באתר ליקויי בטיחות רבים.
בהמשך השבוע התבשרנו על מותו של סוהייל אבו פרחה, 62, מהכפר ג'למה בג'נין. פציעתו של אבו פרחה כלל לא התפרסמה בזמן שקרתה, במהלך חודש ספטמבר. מותו פורסם ברשתות הפלסטיניות וכך נודע דבר פציעתו כאשר עסק בבניית פרגולה בכפר מוקייבלה. אבו פרחה אושפז עם פציעת ראש בבית חולים בעפולה, וכאמור השבוע נפטר מפצעיו. אבו פרחה הינו ההרוג ה-70 בתאונות עבודה לשנת 2019.

להרוגים אלו מצטרפת "שגרת" הפצועים. ביום שני נפל במעיליא עובד בן 60 לתוך בור חול במפעל ונפצע באורך קשה. ביום רביעי נפל עובד בן 22 מסולם בשטח חקלאי בארבל, ונפצע באורח בינוני. ביום חמישי נפל מגובה עובד בן 24 מגובה במפעל באזור התעשייה בירוחם ונפצע באורח בינוני עם חבלה בגבו. ביום שישי נפצע עובד במהלך עבודתו במפעל באזור התעשייה הישן בראשון לציון, כשנפצע מנפילת חפץ כבד. הוא נפצע באורח בינוני ופונה לבית החולים אסף הרופא.

חשוב לזכור – תאונות אלו אינן "גזירת גורל" או בידי שמיים. ניתן למנוע אותן, על ידי השקעת משאבים בבטיחות העובדים, הכשרתם ופיקוח ראוי ומקיף. כל מדיניות אחרת, של הרשויות והחברות, משמעותה הפקרת חיי העובדים.