19-05-2014

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב גזר קנס בסך 200,000 שקלים על מעסיק אשר לא סיפק תנאי מגורים הולמים למהגרי העבודה שהועסקו במשקו.
המעסיק, מנהל משק חקלאי באזור השרון,  שיכן עשרה מהגרי העבודה שהועסקו במשקו החקלאי, בלול תרנגולות ישן אשר אינו מותאם לצרכים אנושיים. מדובר היה במבנה ללא חלונות וללא ארונות ראויים לאחסון בגדים, כאשר במטבח המאולתר אשר הוקם במקום נמצא רק כיור אחד ובו זרם מים קרים בלבד. כל עשרת העובדים שבמקום נאלצו לחלוק אסלה ומקלחת אחת, כאשר לא הותקנה במקום מערכת ביוב מסודרת כך שהמים והשפכים זרמו על הרצפה.

 

במהלך ביקורת שבוצעה במקום עלו הממצאים בנוגע לתנאי המגורים, הוגש נגד המעסיק כתב אישום, והוא הורשע בעבירה של העמדת מגורים בתנאים בלתי הולמים לעובדים. בית המשפט קיבל את טענת המאשימה לפיה יש להתייחס למקרה כאל עשר עבירות שונות, שכן המעסיק פגע בזכויותיהם הבסיסיות ובכבוד המגיע להם כבני אדם, ללא כל קשר להיותם עובדים. תנאי המקום, כך קבעה השופטת, אינם הולמים מגורי אדם ואף אינם עומדים בסטנדרטים שנקבעו על ידי המחוקק.

 

בעודה גוזרת את דינו של הנאשם לשלם קנס בסך 200,000 ש"ח, קבעה השופטת:

 

"העבירות בהן הורשע הנאשם הן מהחמורות שקיימות בהקשר של העסקת עובדים זרים, באשר הפרת הוראות הדין בנושא מגורי העובדים נוגעת לתנאים הבסיסיים ביותר שיש לספק לעובדים והפרתן מהווה פגיעה בהם כבני אנוש, אף ללא קשר להיותם עובדים… אין ספק בלבי שאין מדובר בתנאים ההולמים מגורי אדם."

 

לקריאת גזר הדין – מדינת ישראל נגד יוסף